MEDIKER ¤ 1013 Budapest, Attila út 47. ¤ Tel: 06 (70) 417 9639, (1) 375-7325 ¤ info@mediker.net ¤ Nyitva tartás: H-P: 10.00-16.00
Keresés
BEJELENTKEZÉS
Login 
Jelszó 
Adatkezelési tájékoztató
Regisztráció
Jelszó emlékeztetõ
 
Testsúlymérlegek
Röntgenfilmnézõk
TENS izomstimulátorok, tartozékok
Vérnyomásmérõk - digitális
Egészségmegõrzõ termékek
Lázmérõk
Egyéb termékek
Házi betegápolás
 
Kézimûszerek
FST kísérleti eszközök
BRAINTREE kísérleti eszközök
Reflex kalapácsok
Vérnyomásmérõk - mandzsetták, tartozékok
Sürgõsségi ellátás, infuziós pumpa, hordágy
Aesculap kézimûszerek
Sebészeti + EH eszközök
Laryngoscopok
Fonendoszkópok
Kézi diagnosztikai eszközök
Diagnosztikai készülékekhez izzók-akkuk-elemek
Tesztcsikok, laborkészülékek
Higiéniai termékek
Orvosi táskák
Vizsgáló és csírátlanító lámpák, kékfénycsõ
Fertõtlenítõ szerek
Fizikoterápia
EKG készülékek, tartozékok
EKG, EEG, videoprinter reg.papirok
Bõrgyógyászati mûszerek
Proctológia
Nõgyógyászati mûszerek
Szemészet, látásvizsgálók, tesztcsíkok
Hangvilla
Üvegáru
Tolósúlyos mérleg magasságmérõvel
 
Olasz gym. orvosi bútorok
Vizsgálóasztalok
Fabútorok
Fémbútorok
Utolsó frissítés
2024.02.02 10:56:46
 

Hogyan értelmezzük a digitális fényképezõgépek paramétereit?

A következõkben ahhoz szeretnénk segítséget nyújtani, hogy az igényeinek megfelelõ digitális fényképezõgépet választhassa ki magának az igen széles palettáról, melyet ajánlani tudunk Önnek.
Egy digitális fényképezõgép típus kiválasztásakor a következõ paraméterekre érdemes odafigyelni:


CCD felbontás
A CCD a képkészítés lelke, ez az a kb. 1-2 cm2-es érzékelõ, mely a beérkezõ fény hatására állítja elõ a digitális jeleket. A mai típusok a megapixeles kategóriába esnek, vagyis 1 millió képelemnél többet tudnak megkülönböztetni. A mai modellek a 3-4-5-6-7-8 Mpixelesek.
Javaslat – Nehéz javaslatot tenni. Az általunk forgalmazott összes modell megfelel mûszaki szempontból. Manapság a 4-5-6 megapixel a "divat".
A paraméter gyakorlati jelentõsége – A számítógépeket általában 1024×768-as felbontással használják, tehát ha a képeket csak számítógépen kívánjuk megnézni, bõven elég az 1280×960-as felbontás, mivel nagyobb kép úgysem fér rá a képernyõre. A TV-k felbontása még kisebb (720×576), tehát TV-n nézve is kiváló képet látunk. Egy normál méretû fénykép (9×13 cm) kinyomtatásához elegendõ a 2 Mpixeles felbontás. Prospektusok készítéséhez viszont kifejezetten ajánlottak a 3-4-5-6 megapixeles gépek, amelyek képesek akár tömörítetlen képformátumban (TIFF) menteni. Minél nagyobb a geometriai mérete az érzékelõnek, annál kevésbé zajos a kép.
Képformátum, tömörítés
A gépek általában JPEG formátumban tárolják a képeket. Ez a tömörítés veszteséges, de mivel a természetes képek tömörítésére fejlesztették ki, ezért egy nyaraláskor készült fénykép esetében nem lesz észrevehetõ. Természetesen bizonyos tesztképekkel „zavarba lehet hozni” az eljárást. A tömörítés foka is állítható, általában 3 fokozat közül lehet választani. A nagyobb tömörítés minõségromlással járhat, hogy ez mennyire látható, az a kép tartalmától függ. Bizonyos típusok képesek veszteségmentesen is tárolni a képeket TIFF formátumban (vagy saját RAW formátumban), ez viszont rengeteg memóriát foglal (fõleg a TIFF). Praktikus lehet, ha a gép képes mozgóképet is rögzíteni, pl. AVI formátumban esetleg hanggal együtt. „Hány kép fér a gépre?” – erre a kérdésre az elõbb vázoltak miatt nehéz válaszolni, általában csak egy minimum és egy maximum számot lehet megadni egy adott memória kapacitáshoz. Tájékozódásképpen pl. 2048×1536 kis tömörítésû JPG kép: 1,5MB.
Javaslat– Válasszunk olyan gépet, mely lehetõleg mind a három fent említett formátumot ismeri, habár a TIFF formátumra családi fényképek esetén nem lesz szükség.
A paraméter gyakorlati jelentõsége– A nagyfokú tömörítés esetén „kockásodás” léphet fel a képen.
Memóriaméret
A jelenlegi gépek általában memória kártyákon tárolják a képeket.

 Az elterjedt kártyaformátumok:

  • CompactFlash (max. 8 GB, nincs elvi felsõ határ)
  • xD (max. 512 MB, elvi felsõ határ 8GB)
  • MemoryStick (max. 128 MB); MemoryStick Pro (max. 4 GB)
  • MultiMedia/SecureDigital (max. 2GB)
A jelenlegi tipikus memóriaméretek:  256 MB, 512 MB, 1024 MB. A kártyák ára között minimális eltérés van.
Javaslat – A memóriák ára folyamatosan csökken. A mai gépek már szinte kivétel nélkül min. 16-32 MB-os kártyával kerülnek forgalomba. Azonban mindenképpen javasolt egy min. 256-512 MB-os kártya beszerzése. Ennek elõnyeirõl minden felhasználó meggyõzõdhet az elsõ kirándulásnál vagy nyaralásnál…
A paraméter gyakorlati jelentõsége – A memória mérete nagymértékben befolyásolja, hány képet tudunk rögzíteni a fényképezõgépünkön. Memóriából sosem lehet elég...
!!!

Ne felejtsük el, hogy a memóriakártyán és a számítógépen tárolt fényképekre is érvényes a számítástechnikában állandóan hangsúlyozott archiválás fontossága. Amint lehetõségünk van rá készítsünk másolatot fényképeinkrõl CD-n esetleg több példányban is.

!!!
!!!

A memóriakártyák néha elromolhatnak. Ilyenkor a fényképezõgép valamilyen hibaüzenetet ad, vagy formázni kívánja a kártyát. Amennyiben vannak még képek a memóriakártyán, ne formázzuk le, hanem forduljunk szakemberhez.

!!!
Zoom, látószög
Ez a funkció segít abban, hogy „közelebb hozzuk” a távoli tárgyakat. A specifikációkban találunk optikai és digitális zoom értékeket. Az optikai zoom értéke a maximális és a minimális gyújtótávolság arányát jelöli. A digitális zoom érték a szoftveres nagyítást jelenti, melyet a gép matematikai függvények segítségével ér el. Az optikai zoom tipikus értéke a 3×, de léteznek ennél jobb képességû gépek is (pl. 10×). A hagyományos fényképezõgépek nyelvére fordítva a 3×-os zoom általában egy kb. 35-105 mm-es zoom-optikának felel meg.

RÉSZLETEK

Javaslat – A digitális zoom értékkel ne foglalkozzunk! Az optikai legyen minimálisan 3×-os, de ha lehet, válasszunk ennél nagyobbat.
A paraméter gyakorlati jelentõsége – Biztos elõfordult már Önnel, hogy le akart fényképezni egy távoli kastélyt, de a film elõhívása után csak egy „nagy eget” és rétet látott a képen, és középen egy kis pötty volt a lefényképezni kívánt épület. Ennek elkerülésében segít Önnek az optikai zoom. Ne felejtsük el, hogy a fényképezõgépek is a fizika törvényei szerint mûkõdnek, és ezek nem feltétlenül esnek egybe az elvárásainkkal. 50 mm-es fókusztávolság alatt (a 35 mm-es Leica rendszerben) az optikák nagylátószögûnek minõsülnek, és így a közeli képeknél torzulás (hordósodás) léphet fel még a drágább típusok esetében is.
Csatlakozás a számítógéphez
A mai összes modell rendelkezik USB csatlakozóval. A mai számítógépeken ez már alapfelszereltség, amennyiben 3-4 évvel ezelõtti hardware-rel rendelkezünk, nézzünk utána, és bõvítsük egy USB vezérlõkártyával gépünket. A technika természetesen állandóan fejlõdik, így nemrégiben megejelnt az USB szabvány 2.0-ás verziója (USB 2.0). Az felülrõl kompatibilis a korábbi USB 1.1-gyel, tehát ha valamelyik eszköz csak 1.1-gyel rendelkezik, az átvitel lesz csak lassúbb, de "megértik" egymást az eszközök.
Javaslat - Ha csak a számítógépünk rendelkezik USB 2.0-val, érdemes vásárolni egy USB 2.0-ás kártyaolvasót.
A paraméter gyakorlati jelentõsége – Rengeteg idõt spórolhatunk meg a gyorsabb letöltéssel.
Ár
A készülékek árai nagyjából tükrözik a képességeiket. A jelenlegi korszerû gépek nettó árai kb. 50 és 120 ezer Forint között mozognak. Elõfordulhatnak akciók a már kifutó modellek esetében.
Javaslat – A készülék végsõ áránál vegyük figyelembe, hogy az akkumulátorok, a töltõ, a hálózati tápegység általában nem alaptartozék. Tartalékoljunk pénzt egy nagyobb memóriakártyára, mert hamar rá fogunk jönni, hogy a gyári 16/32MB-os kártya nagyon-nagyon kevés egy nyaraláskor.
Jótállás / Szavatosság / Garancia / szerviz / magyar nyelvû leírás
Jótállás-Szavatosság-Garancia: A digitális fényképezõgép vásárlásakor vegyük figyelembe a forgalmazó által nyújtott jótállási feltételeket. A gyártók magyarországi képviseletei min. 1 éves jótállást vállalnak a készülékeikre, amit a hivatalos szerzõdött szakszervizben lehet érvényesíteni. A törvény további 1 éves szavatosságot biztosít a fogyasztónak, ebben az idõben viszont már a vevõnek kell bizonyítani, hogy a jelentkezõ hiba már a megvásárláskor is jelen volt a termékben. Bizonyos gyártók már 2 év teljes körû jótállást vállalnak a digitális fényképezõgépeikre. A garancia kifejezés a hétköznapi szóbeszédben elterjedt fogalom, a jogszabályban ilyen nem szerepel.Ezen kívül a hivatalos forrásból származó fényképezõgépekhez magyar nyelvû leírás is tartozik. A DigiFénykép-MEDIKER által forgalmazott összes fényképezõgép hivatalos forrásból származik, és mindegyik fényképezõgéphez tartozik részletes gyári magyar nyelvû leírás (nyomtatott füzet vagy riktábban CD formájában). Ezeket utólag elég nehéz külön beszerezni, illetve költséges is, kb. 10-20e Forint.
Javaslat - Amennyiben szeretné megspórolni a magyar nyelvû leírás utáni hercehurcát, válasszon olyan forgalmazót, ahol esetleg nem a legalacsonyabb az ár, de a leírást és magyarországi jótállási jegyet automatikusan adják, és nem csak ígérik... Nem mindegy továbbá, ki adja a jótállást. Valószínûleg a nagy cégek magyar leányvállalatai nagyobb biztonságot nyújthatnak, mint egy "olcsóbb" cég, amely bármikor megszûnhet pl. jogutód nélkül.
Néhány további funkció, mely minden gépen megtalálható, vagy amire érdemes még odafigyelni:
Kb. 4-5 cm átlójú LCD kijelzõ – ezen nézhetjük vissza a már tárolt képeket, és ennek segítségével „kommunikálhatunk” a fényképezõgéppel.
Vaku – Ez minden géphez tartozik. Gyakran külsõ vaku is kapcsolható a készülékhez. Bizonyos modellek külsõ vakupapuccsal is rendelkezik.
Makro funkció – Közeli tárgyakról készíthetünk felvételt akár néhány cm-rõl is.
Mozgókép – Egyre több modellel készíthetünk rövid videofelvételeket. Ezek hossza 10 mp-tõl akár 160 mp-ig is terjedhet. A film felbontása általában 320×240 pixel (kb. VHS) , de az újabb modellek tudnak 640×480-as felbontásban is dolgozni. A képfrissítés jellemzõen 10 kép/mp-tõl 20 kép/mp-ig terjed. A legújabb modellek jellemzõi a 640×480-as képméret, 30 kép/mp(!!!) és a hosszúságot csak a szabad memóriaméret korlátozza.
A géphez mellékelt szoftverek – minden géphez adnak letöltõ programokat, viszont képfeldolgozó (retusáló) program nem jár minden modellhez.
Tápellátás - (legtöbbször opcióként vásárolhatóak az alapgéphez, így az árnál vegyük ezt is figyelembe !!!)
  • ceruza méretû (AA) NiMH akkumulátorok (legalább 2 garnitúra) + gyorstöltõ
  • bizonyos típusok saját Li-ion akkuval mûködnek, 1 db-ot és a hozzávaló töltõt ilyenkor tartalmazza a gyári csomag
  • hálózati tápegység
Tele/nagylátószögû/makro elõtét lencsék – ezek opcióként vásárolhatóak bizonyos gépekhez.
Nyomtató – A képek a számítógépen keresztül kinyomtathatóak bármilyen nyomtatón (lézer, f-f vagy színes tintasugaras), de a hagyományos fényképhez hasonlító eredmény csak az erre alkalmas tintasugaras gépeken vagy a fényképezõgépek gyártói által forgalmazott hõszublimációs nyomtatókon érhetõ el speciális papírok segítségével. Egy kép ára magasabb a hagyományos fényképeknél, de nincs feleslegesen nagyított kép, és azoknál sokkal jobb minõség érhetõ el. Manapság már egyre több fotolabor foglalkozik a digitális gépek hagyományos papírképre történõ elõhívásával.
TV-csatlakozás – Majdnem mindegyik modell rendelkezik tv- kimenettel, így egy TV-hez is kapcsolható a gép.
Sorozatfelvétel – A kioldógombot lenyomva tartva egymásután készíthetünk képeket.

A gyakorlati tapasztalat szerint minden gép rendelkezik 2-3-4 kimagasló paraméterrel, viszont 1-2 paraméter esetében biztosan kénytelenek leszünk minimális kompromisszumot kötni.